U krizi se ne pije više, žestice pale 19 posto
Za dio pada prodaje alkoholnih pića odgovorna je i siva ekonomija, a suvenirnice prodaju domaće rakije, likere, vina... bez markica.
Fama je da se u krizi više pije, tvrde čelnici Badela, kojima bi poslovanje bilo mnogo bolje da se u teškim vremenima nacija češće odlučuje zaviriti u dno čašice.
Podbacila i vrhunska vina
To potvrđuju i brojke prema kojima je Badelu prodaja jakih alkoholnih pića u prvih šest mjeseci ove godine pala 19 posto, a prodaja domaćih žestica bila je manja čak 28 posto. Ipak, Srđan Oreb, član uprave Badela, kaže kako je za dio tog pada kriva i siva ekonomija, odnosno promjena kanala potrošnje alkoholnih pića. Jedan su od primjera suvenirnice i ostali dućani u kojima se turisti opskrbljuju tričarijama s putovanja, nastavio je, koje su pune domaćih rakija, likera, vina..., a na koje prodavači ne plaćaju trošarine jer su bez – markica.
Da nije tako, onda u Hrvatskoj prosjek popijenog alkoholnog pića po glavi stanovnika ne bi iznosio 1,5 litara jer je europski prosjek pet. Oreb objašnjava kako bi naš prosjek trebao biti barem sedam litara zbog turista koji se sjate na Jadran u ljetnim mjesecima. Čelnici Badela kažu kako je pala i prodaja vrhunskih vina te da će zbog toga svakako biti problema pri otkupu grožđa.
Unatoč padu prodaje, Badel je ove godine uspio povećati tržišne udjele pa je u prvih šest mjeseci imao 32,2 posto udjela u ukupnoj potrošnji alkoholnih pića, udio mu je u ukupnom izvozu žestokih pića u RH 64 posto, a lani je bio 54. Ovaj se tjedan pak očekuje potpisivanje ugovora o prodaji Kalničkih voda Atlantic grupi koja je predala najbolju ponudu za tu punionicu mineralne i izvorske vode. Atlantic je već predao prijedlog ugovora za kupnju Kalničkih voda, a Zvjezdana Blažić, predsjednica uprave Badela, kaže kako i poslije prodaje te punionice Badel neće moći sanirati gubitke Kalničkih voda ni vratiti uloženo.
Sutra se pak održava Skupština Badela na kojoj uprava traži suglasnost dioničara da država dio duga Badela, koji iznosi 120 milijuna kuna, za trošarine i PDV, pretvori u svoje vlasništvo. Budući da veći dio tog iznosa čine kamate, u Badelu predlažu da im Vlada dio duga otpiše, ali pitanje je hoće li država na to pristati.
Država ulazi u vlasništvo
– Ulazak države u vlasništvo Badela najbolji je i najefikasniji način rješavanja naših dugova, ali i likvidnosti – tvrdi Z. Blažević.
Ona je dodala kako Badelu velike probleme stvara Zakon o trošarinama prema kojem se mora imati osiguranje za odgodu plaćanja trošarine, odnosno trošarinski broj. Budući da je Badel lani zbog carinskog i poreznog duga bio u blokadi, treba mu bankovno jamstvo koje pak ne može dobiti jer su mu sve nekretnine pod hipotekom. Trošarine Badel sad plaća avansno, a u prvih je šest mjeseci za njih i doprinose dao 60 milijuna kuna, a prihodi su bili 129 milijuna. Badelovci su pak ponosni jer je Pepsi produljio s Eurobevom ugovor na još godinu dana.
Izvor: vecernji.hr