Generacija navučena na eBay
Kupnja preko interneta? Uf, većina pripadnika starije generacije vjerojatno će bez razmišljanja samo odmahnuti rukom, promrmljati koju o organiziranom kriminalu, silnim prijevarama i naivnim žrtvama te reći kako im je i odlazak na bankomat prevelik rizik, pa time i stres... Mlađarija će, u isto vrijeme, spretno i sretno iz fotelje »upecati« još jedan u nizu jeftinih, originalnih, pa i unikatnih ulova s kojim će se za nepunih desetak dana ponosno šepuriti pred ekipom.
eBay je jedan od najprodornijih i najfascinantnijih fenomena 21. stoljeća s kojime je pošast zvana konzumerizam poprimila sasvim jasne konture. Najlakše bi ga bilo opisati kao globalnu on line tržnicu, mjesto gdje se okupljaju prodavači i kupci iz cijelog svijeta. Osnovna ideja u počecima je bila ponuditi jednostavan sustav aukcijske prodaje čime se potencijalnim kupcima osigurava ravnopravno nadmetanje te mogućnost kupovine po popularnim cijenama, a prodavačima omogućuje brza prodaja s najboljom mogućom postignutom cijenom.
S vremenom, eBay se proširio u pravog pravcatog internetskog giganta. Mnoge države imaju svoje nacionalne eBay stranice koje su u potpunosti i uvijek međusobno pretražive, razlika je tek u fokusu pretrage. Postupak kupovine prilično je jednostavan – najbolje je precizno opisati željeni proizvod i tražilicom ga pronaći, rezultati pretraživanja nude isti ili sličan artikl od više privatnih prodavača ili firmi, sortirati rezultate prema cijeni te krenuti u proučavanje detalja o proizvodu koje je naveo prodavač. Kad padne odluka, tek nekoliko klikova i nekoliko dana dijeli vas od konačnog posjedovanja željenog noviteta.
Internetska bespuća
– Jednostavno je, zanimljivo, a uz to se i itekako isplati – reći će 25-godišnja Veronika Švob i njen vršnjak Damir Redi koji bespućima eBaya plivaju već godinama.
– Počeo sam kupovati s nekih dvadeset godina, zapravo otkad se servis PayPala, svojevrsnog posrednika između kupca i prodavača, pojavio u Hrvatskoj. Preko njega ide plaćanje, isključivo njemu povjeravam informacije o svojoj kartici, te mu nalažem da tereti moju karticu i proslijedi taj novac prodavaču. Osobno ga favoriziram jer je rigorozan po pitanju sigurnosti i drakonskim mjerama zaštite kupaca, stoga izbjegavam druge načine plaćanja. Kad na eBayu skužiš sve te cijene koje su mnogo manje nego kod nas, brzo se »navučeš« i avantura počinje. Ponekad kupujem robu, tu i tamo neku obuću, no najviše tehniku. Jeftinije je čak i kad se plati porez i carina. Na tehniku, kao i glazbene instrumente, plaća se samo PDV, i to na vrijednost pošiljke plus poštarine, a na većinu ostalih artikala i carina. Kad je proizvod skuplji od 160 kuna, carina se plaća oko 19 posto, kako za koji proizvod, a PDV je 23, dakle ukupno oko 42 posto na cijenu, objašnjava nam ovaj diplomirani inženjer strojarstva te naglašava kako, unatoč sve sigurnijem i naprednijem sustavu, oprez u svakom trenutku mora postojati pa je tako preporučljivo uvijek paziti na svoje »accounte« i šifre koje te identificiraju i autoriziraju. Ipak, pri spomenu problema ili negativnih iskustava, naši sugovornici samo odmahuju rukom.
Stopostotna zaštita
– Pričamo o globalnoj trgovini, dakle nečemu u čemu sudjeluju stotine tisuća ljudi iz cijeloga svijeta. Dakako da svugdje, pa i ovdje, postoje prevaranti, treba paziti kad se na bilo koju stranicu unose osjetljivi podaci poput brojeva kartice ili korisničkog imena te šifre za PayPal. Međutim, sustav je već toliko uznapredovao da su loša iskustva gotovo zanemariva. Uostalom, povrat novaca za nešto što nisi dobio sada je gotovo zajamčen. Recimo, samo jedanput nisam dobila ono što sam platila, no tu je onda to dobro iskustvo s PayPalom koji danas jamči apsolutnu sigurnost i vraća uplaćeni novac. Radi se o vrlo sigurnom i brzom načinu plaćanja zbog kojega eBay kupci i prodavatelji uživaju gotovo stopostotnu zaštitu od eventualnih prijevara. Ipak, za razliku od »nerizičnih zemalja«, u koje nažalost ne spada i Hrvatska, sustav PayPala ovdje nije u potpunosti iskoristiv. Drugim riječima, mi ne možemo prodavati artikle. Također, kopajući po eBayu vrlo brzo ćeš primijetiti da mnogi prodavači ne žele slati artikle u pojedine zemlje. Još češće ćeš biti u situaciji da pronađeš nešto ekstra-superpovoljno ili baš ono što trebaš, ali prodavač ne želi ni čuti za slanje paketa u Zapadnu Saharu, Turkmenistan ili Hrvatsku. Po ne znam koji put postaneš svjestan gdje živimo i kako nas doživljava svijet – objašnjava Veronika koja je svoj eBay i PayPal »account« otvorila prije tri godine i nakon nekoliko probnih »peglanja« bila spremna za haračenje. Za žene je to, veli, totalno otkriće!
Virtualno pazarenje
– Sistem pretrage ubrzo postaje jedan od vaših najboljih prijatelja. Naime, postoje tri načina kupovine ili narudžbe. Ukoliko je proizvod označen s »Buy It Now« cijenom, to znači da ga možeš istog trena kupiti, odnosno platiti po tzv. »Fixed Price«. Ukoliko je pak uz proizvod naznačena aukcijska prodaja »Make An Offer« s trenutnim/početnim iznosom, tada možeš ponuditi svoju cijenu te »bidati« u sklopu »Auction-stylea« ili »Dutch Auctionsa«, nadmetati se s drugim potencijalnim kupcima do kraja aukcije povećavanjem cijene. Zamisli, natječeš se s ljudima iz cijelog svijeta za jedan jedini komad robe. Zakon! Važno je reći i da ti se sve preko eBaya najčešće dešava u zadnjim minutama, ako ti ponudiš pola sata prije isteka velika je mogućnost da netko ponudi više u zadnjoj minuti. Na žalost, prodavač ima pravo, ukoliko nije zadovoljan s postignutom cijenom, na kraju ne prodati proizvod. E onda si lud – smije se ova apsolventica Ekonomskog fakulteta koja priznaje kako još uvijek kupuje isključivo ono što joj treba, a veliki izazov predstavlja joj mogućnost nabave markirane odjeće i obuće.
Ipak, napominje, ne vjeruje da će virtualno pazarenje ubiti ono stvarno. Iz perspektive osobe koja strašno voli i opipati ono što kupuje, veli nam, kako na šarm ulaska u kabinu s deset vješalica, probavanja, presvlačenja, razgledavanja po policama – nikad neće ostati imuna.
Motivirajuće cijene
Slične razloge u korist shoppinga na netu navodi i Damir. Iako moraš biti oprezan, jer ponekad se i na eBayu zna pojaviti artikl koji ima veću cijenu nego u dućanu, pa ga se apsolutno ne isplati kupiti, cijene su glavni motivator.
– Treba se igrati i potruditi naći što bolju ponudu ako želiš ušparati novac. Meni je super fora što ondje ima ponude iz dućana koji inače nemaju svoj internet shop ili ne šalju proizvode u Hrvatsku, a ovako eBayom sve stigne. Također, izbor je puno veći nego u bilo kojem dućanu, a mnogo je artikala koje uopće nije niti moguće nabaviti kod nas. Zatim, već spomenuta cijena. Puno je toga jeftinije, barem četrdeset posto, u vrijeme sniženja ide i do osamdeset. Posebice kvalitetna audio i videotehnika. U pravilu kupujem iz Amerike jer je, također, jeftinija od Europe, nekako to ide na način »koliko tu eura, toliko ondje dolara«. A onda je tu i konačno zadovoljstvo jer sve skupa kupuješ iz vlastite sobe, poštar samo pozvoni na vrata s paketićem – smije se Damir koji je, primjerice, preko eBaya kupio laptop te ga tim putem platio oko devet tisuća kuna. Istog bi u Hrvatskoj mogao nabaviti za šest tisuća kuna više.
Obostrano ocjenjivanje
– Važno je nakon (ne)uspješne trgovine ocijeniti prodavače s kojima trguješ po pitanju brzine ili kvalitete jer na taj način pomažeš drugim kupcima. Naime, svaki »seller«, odnosno prodavač, ima neki svoj rejting, postotak pouzdanosti i kvalitete koji se vezuje uz njegove artikle. Ukoliko primijetim da »feedback« kupaca na određenog prodavatelja nije veći od sedamdeset posto, odnosno da su komentari negativni – jednostavno se ne upuštam u transakciju. S obzirom na to koliko negativne ocjene bodu oči, često se dogodi da te prodavač moli da pokušate izgladiti nesporazum ili ti čak nudi nešto besplatno samo da mu ne daš negativnu ocjenu. A ocjenjivanje je obostrano. Primjerice, po završetku aukcije, ukoliko ste osvojili proizvod najvećom ponudom ili ste se odlučili za »Buy It Now« opciju, preporučeno je proizvod platiti čim prije. I zato što će vam tako prodavač prije i poslati paket, i zato što prodavač i vas ocjenjuje kao kupca. Dakle, i vama je u cilju imati dobru komunikaciju s prodavačem kako bi vam u sljedećim kupovinama vjerovali kao kvalitetnom kupcu s kojim neće imati problema u postupku narudžbe. U protivnom, ukoliko samo naručujete stvari, a ništa ne plaćate – eBay »account« uskoro će biti ugašen. Zapravo je genijalan i jako zanimljiv taj način komunikacije, obostranog poštovanja i uvažavanja, golemog provjerenja u virtualnoj trgovinskoj razmjeni – objašnjava naš sugovornik.
Modna blogerica
Kod tehnike, knjiga, raznoraznih potrepština za rad – preračunavanje je rijetko, dok kod odjeće, gdje postoje mjere, nešto češće. No, sve se to brzo usvaja, priča dalje simpatična Riječanka, inače i poznata modna blogerica, spominjući kako mogućnost vraćanja artikala s kojima nisi zadovoljan dakako postoji. Ukoliko dobiješ nešto što ti mjerama ne odgovara, kao što joj se jednom i dogodilo, ili je pak na slici bilo potpuno drukčije – vratiš, iako ti češće dupla poštarina dođe skuplje negoli sam proizvod. Ono što ne valja onda radije pokloniš ili prodaš. Također, proizvode poput lakova za nokte, čija cijena jedva doseže dvije funte, nerijetko naruči skupina prijateljica, pa dvadesetak pristiglih artikala dijele među sobom.
– Kad sam skužila da preko eBaya naručujem čak i lakove za nokte, onako, malo sam se zapitala. No, što ću kad u Hrvatskoj jednostavno ne mogu dobiti boje koje mi se sviđaju. Neke markirane koje je kod nas moguće nabaviti za više od sto kuna, na eBayu dobiješ za svega pet dolara. I da, isplati se biti dobar s poštarom, moj me već zna, čekam ga na prozoru široko raširenih ruku – priča Veronika i pritom nam pokazuje dva para cipela koje je u svom najdražem on-line »shoppingiralištu« platila dvadesetak funta, a ne šesto kuna koliko su bile u dućanu.
Sve što kupuje uglavnom je novo i s etiketom, iako nema problema niti sa »second hand« artiklima, već nošenima, ali i relativno očuvanim. Prepravljati ili popravljati kakve pohabane cipele ne isplati se jer te popravak naprosto košta isto kao i one same.
Majice za dolar
– Osim provjere ocjena prodavača koje su mu dali njegovi kupci za dosadašnje narudžbe, te broja do sada izrealiziranih narudžbi, važno je pročitati kompletan opis proizvoda jer slika ne mora nužno odgovarati. Ja sam, primjerice, za jedne cipele od Marca Jacobsa za koje je pisalo »rabljene« curu pitala za detaljnije pojašnjenje »rabljenog«, pa kad mi je rekla da ih je dobila na poklon od dečka i da su joj za pola broja veće te da ih nikad nije nosila – znala sam da su moje. Znate, neki ljudi imaju puno dizajnerske robe i jednostavno ju ne žele zadržati, nose ju nekoliko puta i prodaju, a sebi kupe nešto novo. Ipak, ukoliko i dalje niste sigurni u ono što kupujete, uvijek možete postaviti pitanje prodavaču privatnom porukom ili e-mailom, a svakako prilikom kupovine provjerite nudi li prodavač mogućnost povrata robe, troškova slanja i pod kojim pravilima – objašnjavaju Veronika i Damir koji se ipak puno rjeđe upuštaju u kupnju s dalekoistočnih eBay tržišta iz kojih je posljednjih godina moguće nabaviti brutalno jeftine stvari. Ako je išta sumnjivo, vele, bjež'te glavom bez obzira!
– Ovim načinom shoppingiranja, među ostalim, postaješ svjestan koliko zapravo ne vrijede sve te krpe koje ovdje plaćamo stotine i tisuće kuna. Oni koji imaju strah od trgovanja internetom ili im se jednostavno ne da – zapravo nisu ni svjesni što propuštaju. Nisu svjesni da možda kupuju proizvod po tristo posto većoj cijeni od one koju je netko platio na eBayu. Kineske Lacoste majice ondje je moguće kupiti za dolar, pa ekipa kupi pet tisuća i prodaje jednu za deset dolara. Zarada i pol... Uostalom, ljudi, no risk, no fun!
Od pokvarenog lasera do kuća
Ideja o eBayu počela je 1995. godine, kad je Pierre Omidyar napravio web site originalno nazvan »AuctionWeb« i na njemu objavio kako stavlja na aukciju pokvareni laser. Nije očekivao kako će uopće prodati laser, ali on je postigao cijenu od 14.83 dolara. Uskoro je nastao eBay, skraćeno od »Echo Bay« i 1998. godine www.ebay.com je krenuo u javnost. Prošle se godine tako ova tvrtka našla na vrhu godišnjeg popisa najboljih globalnih korporacija, uz bok softverskom divu Microsoft Corp. i vodećoj svjetskoj web tražilici Google Inc. eBay se među odabranima našao zato što tvrtka raspolaže velikim količinama gotovine, ima male potrebe za gotovinskim ulaganjima u rast i predstavlja solidan brand.
Danas je u ovom najvećem virtualnom shopping centru moguće, što polovno, što novo, kupiti doista sve što vam padne na pamet. Od pegle i frižidera pa sve do automobila, jahti ili kuća. Ponuda je u tolikoj mjeri bogata da, izuzev ako se radi o nekoj rijetkoj i specijaliziranoj stvari, ako nečega nema na eBayu – vrlo je lako moguće da uopće niti ne postoji.
Necarinjenje robe zanemarive vrijednosti
Važno je naglasiti kako izlistana cijena na eBayu, ukoliko prodavač ne garantira drukčije, u većini slučajeva nije i konačna s obzirom na to da se na nju dodaju i troškovi slanja (poštarina) koji variraju ovisno odakle se paket šalje i kojih je dimenzija te mase. Ukoliko se kod istog prodavača kupuje više stvari, nekad je moguće dogovoriti da se oni pakuju zajedno, pa dođe jeftinije. Porezne, odnosno carinske troškove kupci podmiruju pouzećem ili osobno u odgovarajućoj pošti gdje je ponekad potrebno donijeti račun, a ako istih nema – paket dolazi direktno na kućnu adresu bez dodatnih troškova. Postupak carinjenja poštanskih pošiljaka u međunarodnome poštanskom prometu provodi se pod carinskim nadzorom i uz provedbu postupaka carinske provjere, u skladu s odgovarajućim odredbama Carinskog zakona, propisima donesenim na osnovi tog zakona, međunarodnim poštanskim i carinskim sporazumima te drugim poštanskim propisima. Pošiljke, odnosno roba zanemarive vrijednosti (čija vrijednost po pošiljci ne prelazi 160 kuna) oslobođena je od plaćanja carine i PDV-a. Dostava, također ovisno odakle paket dolazi, može potrajati od jedan (Velika Britanija) do tri tjedna (SAD ili Kina). Važno je naglasiti da niti prodavači, niti eBay, ne odgovaraju za probleme koji mogu nastati tijekom isporuke. Za to je zadužena pošta.
Hit – vjenčanice iz Kine Hrvaticama
Dok eBay nekih zemlja iz EU, poput primjerice Njemačke ili Italije, često svoje proizvode uopće ne šalju izvan granica, prodavači iz Kine, Hong Konga ili Singapura šalju sve. Iako se nerijetko radi o proizvodima koji kvalitetom ne mogu konkurirati »zapadnjačkim«, zbog kineskih »fakeova« cijene konstantno padaju s obzirom na to da među prodavačima vlada žestoka konkurencija. Posljednjih mjeseci, svjedoči nam to i Riječanka Maja, totalni hit postalo je naručivanje kineskih vjenčanica.
– Nikada do tada nisam bila na eBayu. Kako se bližilo vjenčanje tako sam sam zbog potrage za haljinom postajala sve očajnija – bubu u uho bacila mi je sestra. Nakon što sam se registrirala na eBay, shvatila da mnogo cura tim putem nabavlja jeftine haljine, a zatim ondje i vidjela identičnu haljinu kakva se u jednoj riječkoj prodavaonici nudila za nemalih 15.000 kuna. Odlučila sam riskirati. Ha-ha, stvarno moraš biti lud kad ti je premijerni »eBay ulov« vjenčanica – smije se Maja koja je singapurskom »salleru« poslala svoje mjere, te molbom na e-mailu »požurila« šivanje radi vjenčanja koje je bilo za tjedan dana.
– Bojala sam se, naravno, ali s obzirom na pozitivna iskustva forumašica i poznanica, nekako sam se nadala da će upaliti. I jest! Vjenčanica je sašivena i zapakirana nakon samo tri dana, stavljena je u kutiju s kodom tako da sam mogla na internetu pratiti njeno putovanje i četvrti dan nakon narudžbe bila je u mojim rukama. Savršeno šivana i kupljena za svega 800 kuna! Genijalno! Fora je da me je po preuzimanju, poprilično zbunjen čovjek iz TNT Expressa, tvrtke koja se bavi međunarodnom ekspresnom dostavom pošiljki, pitao »U čemu je kvaka s tim vjenčanicama?«. Naime, samo tog dana stigle su čak četiri – zaključuje Maja.
Jednostavna registracija
Registracija na eBayu ne razlikuje se mnogo od registracije za neku drugu internetsku uslugu. Sistem vas vodi kroz proces, korak po korak. Odmah se preporučuje registrirati i na PayPal, uslugu za posredovanje u internet novčarskim transakcijama koja je u vlasništvu eBaya i najpopularnije je sredstvo plaćanja pri toj internetskoj aukcijskoj kući. Radi se o servisu na kojem se u sklopu korisničkog računa drže pohranjene informacije o kreditnim karticama što omogućuje plaćanje samom prijavom na sustav s korisničkim podacima te potvrdom odnosno odobrenjem naplate. Sve novčane transakcije se prate te je, u slučaju bilo kakvih problema, uobičajeno obraćanje PayPalu koji plaćanje bez problema povezuje s pojedinom eBay narudžbom te time olakšava i ubrzava rješavanje problema. Uz »account«, potrebna je dakako i debitna kartica s koje se iznos transakcije skida odmah, ili pak kreditna s koje se iznos skida nakon određenog vremena. Kartica se istog trenutka verificira, odnosno potvrđuje na način da PayPal oduzima slučajnu svotu od jednog eura ili dolara i pol, potom šalje zaštitni kod koji je potrebno unijeti u sistem, a zatim i vraća oduzeti novac. Procedura se radi samo jednom, prvi put, i služi sprječavanju zloupotrebe.
Izvor: novilist.hr