Suho oko i računalo - Kako pomoći?
Prije svega, prilagodbom radnih uvjeta koliko je god više moguće. Druge metode pomoći tek su sekundarne.
Smetnje pri radu za računalom vezane za oko danas su prisutne gotovo kod svake osobe koja se računalom služi. Najčešće su povezane s disfunkcijom suznog filma zbog dugotrajnosti rada za računalom. Glavni je razlog poremetnje suznog filma smanjena učestalost treptanja. Nerealno je očekivati da bilo koji oblik pomoći u potpunosti ukloni ove tegobe, no ipak određene promjene radnih uvjeta (niži položaj ekrana, izbjegavanje suhog zraka i sl.) mogu ih bitno umanjiti.
1. Položaj ekrana računala spustiti na oko 20 stupnjeva ispod razine pogleda - time je oko manje otvoreno i manje se isušuje. To praktično znači, kada gledate ravno, vaš bi pogled trebao biti na gornjem rubu ekrana.
2. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta napraviti pauzu u trajanju od 20 sekundi, pogledati u daljinu, dalje od pola metra (20 inča). Na taj način opušta se akomodacija, koja je u spazmu zbog fiksiranja stalno u istu točku.
3. Nositi za dob adekvatnu korekciju za udaljenost ekrana računala - time se maksimalno opušta akomodacija i smanjuju astenopske smetnje, a, možda još značajnije, ne dolazi do nefiziološkog približavanja ili udaljavanja od ekrana radi dobivanja oštrije slike, što stvara probleme s vratnom kralježnicom i dodatno širi vjeđni rasporak zbog naginjanja prema naprijed.
4. U slučaju insuficijencije konvergencije potražiti pomoć za to obučenih oftalmologa, u cilju propisivanja prizmi.
5. Povremeno blago dlanom kružnim pokretima izmasirati zatvorene oči - time se istiskuju lipidi iz žlijezda u vjeđama, što smanjuje isparavanje suza i suzenje oka.
6. Ako ništa drugo ne pomaže, povremeno ukapavati umjetne suze, koje rehidriraju površinu oka. Važno je pritom obavijestiti pacijenta da one u oku djeluju tek 15-20 minuta. Zato je pri duljem radu za računalom i naglašenijim smetnjama potrebno njihovo često ukapavanje.
7. Smanjiti strujanje zraka: ventilator na radnom mjestu ili u vozilu nikako ne usmjeravati prema očima.
8. Ako je ikako moguće, izbjegavati prostore sa suhim zrakom (klimatizacija), jer to dodatno isušuje površinu oka.
9. Ukoliko se nose meke kontaktne leće, a javljaju se simptomi iritacije, pokušati preći na leće s manjim postotkom vode, koje će površinu oka manje isušivati.