Rasplakana Brena oduševila Arenu, ali ne i branitelje

Nakon 19 godina od posljednjeg nastupa u hrvatskoj metropoli pred 15.000 razgaljenih fanova u Areni je nastupila Lepa Brena. Dvosatni spektakl, kojim su dominirali stari hitovi iz njezine najveće popularnosti u osamdesetima, Brena je vodila sigurna u sebe s lakoćom komuniciravši sa svojim obožavateljima.

 
Nekad najveću folk-zvijezdu Balkana pratio je band “Miligram” sastavljen od 30-ak glazbenika, između ostalog, gudačkog kvarteta i brojnih trubača. Koncert je otpočela naslovnom pjesmom svog posljednjeg albuma “Uđi slobodno” nakon čega se vidno uzbuđena obratila publici:
 
“Zagreb, dobro veče, ne mogu da sakrijem radost i uzbuđenje što mi se pružila jedinstvena prilika da vas večeras zabavim. Moja karijera je bila teška i trnovita, nije mi uvek bilo lako doći do cilja, ali napred ste me vodili vi – moja publika. Hvala vam što ste ostali uz mene sve ove godine. Pesma je uvek bila ono što nas je najviše spajalo” - kazala je očito aludiravši na dvodnevne prosvjede braniteljskih udruga koji su se protivili njenom nastupu u Hrvatskoj.
 
Vrisak uglavnom mlađe publike nije jenjavao ni za izvedbe hita Luda za tobom, a na prve taktove Sitnije, cile, sitnije rasplesala se cijela dvorana. Nakon nekoliko otpjevanih pjesama Brena nije mogla suspregnuti emocije rekavši:
“Trudim se biti jaka da se ne rasplačem”, no ipak suze zbog ponovnog susreta sa zagrebačkom publikom nije mogla suspregnuti. Trenutak ganuća iskoristila je da zapjeva poznatu sevdalinku Noćas mi srce pati, a uslijedile su Ej Šeki, Šeki, Da mi kupiš Mile suknjicu od svile, Duge noge za igranje, Čik pogodi, te megahit balada Pazi kome zavidiš.
 
Odjevena u jednostavnu crnu kombinaciju u kojoj se isticao tek blještavi crni prsluk, Brena je profesionalno odradila svoje prvo hrvatsko ukazanje nakon dva desetljeća.
 
Inače, dvadesetak udruga proizašlih iz Domovinskog rata koje okupljaju branitelje i druge stradalnike jugoslavenske agresije na našu domovinu, još u petak i subotu predvečer organiziralo je prosvjed ispred zagrebačke Arene, u kojoj je održan koncert Lepe Brene.
 
Stotinjak prosvjednika izrazilo je neslaganje s pružanjem gostoprimstva pjevačici koja je za vrijeme rata nastupala na suprotnoj strani. Osobito joj zamjeraju fotografiranje u maskirnoj uniformi, za koju pjevačica tvrdi da je dizajnerska, dok ju branitelji prepoznaju kao neprijateljsku.
 
Nakon mirnog mimohoda, pripadnici Udruga zapalili su svijeće pokraj ulaza u dvoranu i istaknuli fotografije stradavanja i razaranja prouzročenih agresijom.
 
- Brena je za vrijeme rata bila na četničkoj strani i nikad se nije ogradila od agresije, niti je pokazala žaljenje za žrtvama koje su pale - rekao je Mladen Pavković, predsjednik Udruge branitelja i udovica Domovinskog rata, a Nedjeljka Balog, predsjednica Udruge udovica, dometnula je da nastup ove pjevačice na blagdan sv. Ante, u glavnom hrvatskom gradu, predstavlja uvredu svima koji imalo drže do naše tradicije i kulture.
 
Predsjednik Zajednice udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Tom Kačinari, nazvao je gospođu Živojinović četničkom animir damom i okrivio hrvatske institucije koje su izdale dozvolu za rad popularnoj pjevačici te je upitao:
 
- Isplati li se prodati žrtve za jedan koncert Lepe Brene? Policija je stoga odlučila djelomično zaustaviti promet u blizini Arene, koja je jučer, od ranih jutarnjih sati, čuvana budnim okom pripadnika zaštitarskih službi.
 
Mirna situacija koja je potrajala cijelog dana, nije dovela do opuštanja organizatora, koji su eskalaciju negodovanja predviđali za posljednje sate prije početka koncerta. Zapovjednik satnije umjetnika iz Domovinskog rata Josip Palada, smatra da nikakvo nasilje ne dolazi u obzir, jer takvo ponašanje nije uobičajeno za braniteljske prosvjede.
 
– Lepa Brena ili, primjerice, Rade Šerbedžija, ne trebaju strahovati. Daleko im lijepa kuća! Neka žive sretno, ali daleko od Zagreba i Hrvatske – poručio je ratnik umjetnik.
 
A. Marušić, A. Podrug
izvor: Slobodna Dalmacija